SEO Etkileyen Tasarım Hataları

AjansKY | SEO Etkileyen Tasarım Hataları

Web tasarımı, SEO ve Google'da arama ile ilgili olarak grafik tasarım, kod ve bazı durumlarda pazarlama zekası ve teknik bilgi de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda bilgi gerektiren büyüleyici ve karmaşık bir alandır.

Ortalama bir tasarımcı mutlaka SEO'yu etkileyen teknik unsurların önemini dikkate almayabilir (veya anlamayabilir). Daha ziyade, bir web sitesinin tasarımı olan sürecin doğal olarak başarılı oldukları kısmı üzerinde yoğunlaşırlar. Ancak, çoğu web sitesi satmak için inşa edilmiştir ve bu dönüşüm odaklı tasarım alanı içinde, SEO potansiyel müşteriye dönüşen ve daha sonra umarım satış trafiğini vermek için daha popüler yöntemlerden biridir. Bu nedenle, özellikle bir web sitesi tasarlamanın önceki aşamalarında uygulanması gereken temel şeyler olduğu için sürecin bu bölümünü ihmal etmek yanlış olur.

Aşağıdaki noktalar, bir tasarımcının SEO söz konusu olduğunda yapabileceği en kötü hatalardan bazılarını detaylandırır.

1. Canlı Metin Yerine Görüntüler

Tembellikten ya da bilgi eksikliğinden bağımsız olarak tasarımcıların canlı metin üzerinden metin içeren görüntüleri tercih ettiği birçok örnek vardır. Bir site Google tarafından tarandığında, resimdeki metni okuyamaz. Bu nedenle, metin efektleri güzel olsa da, her şey CSS kullanılarak yapılabilir ve içinde metin bulunan bir görüntü kullanmak için hiçbir sebep yoktur. Metnin görüntülerin içinde kullanılması gereken tek yer Infographic veya metnin tasarımda önemli bir rol oynadığı diğer örneklerdir.

İPUCU | Metinsel içerik için görüntü kullanmak şartsa, ALT etiketini görüntüde neler olduğuna dair bir açıklama ile kullanmayı düşünün

2. Alakasız Pop-Up'lar

Hoş bir tarama deneyimi sağlamak söz konusu olduğunda , pop-up'ların kullanımı dokunaklı bir konudur . Bunun kanıtı, Adblock gibi uzantıların küresel popülaritesinde bulunabilir. Bir şeyin popüler olmaması, onu tamamen terk etmemiz gerektiği anlamına gelmez - bir tasarım öğesi sonuçları yönlendirerek bir amaca hizmet ediyorsa, bu göz ardı edilecek küçük bir şey değildir.

Kullanıcı deneyimi ve SEO birbirini izleyen iki şeydir ve Google sitenize gelen bir ziyaretçinin deneyimlerinden memnun olmadığını “hissettiğinde” bunu anlayacak ve diğer sitelere öncelik vererek sizi cezalandıracaktır. , bunu akıllıca yaptığınızdan emin olun. Flaş kullanan öğelerden uzak durun. Bir pop-up'ı oturumda birden fazla görünecek şekilde ayarlamayın. Flash kullanmadığından bahsetmiş miydim?

İPUCU | Freebie gibi kesintiye karşılık bir şey teklif edin.

3. Düşmanca Gezinme

Düşmanca gezinme, kullanıcı deneyiminden önce gelen bir tasarım belirtisidir. Gösterişli, karmaşık menüler bir ziyaretçinin bir siteye ilk ve ikinci girişinde büyüleyici olabilir, sonuçta ziyaretçilerin nerede olduklarını ve nerede olmak istediklerini nasıl anlayacaklarını anlamaları gerekir. Menüyü renklendirmek istiyorsanız, kitlenizi ve kullandığınız teknolojinin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını göz önünde bulundurun.

Sonuçta, sitenizde gezinemeyen herhangi bir ziyaretçi hemen arama sonuçlarına geri dönecek ve ikinci bir düşünce olmadan başka bir sonuç seçecektir

İPUCU | Kullanılmayan menüleri sıkıştırmak için bir Hamburger menüsü kullanmayı deneyin ve ardından yan taraftan açın.

4. Yanlış H Etiketleri

H1 - H6 etiketleri, temel HTML kodunun bir parçası olarak, sayfadaki içeriği vurgulamamıza ve hiyerarşik bir sırayla, çoğunlukla önem derecesine göre öncelik belirlememize izin verir. Bu etiketler bir sitenin SEO'sunda bir rol oynar ve bu etiketlerin yanlış kullanımı, özellikle aşırı kullanımı, Google ve diğer arama motorlarını "karıştırır".

Doğru H etiketlerini kullanırken bazı temel kurallar şunlardır:

  • Sayfa başına bir H1 etiketi kullanılması önerilir. Bu etiket için sayfanın başlığını kullanmak yaygın bir uygulamadır
  • H2 etiketi, genellikle arasındaki başlıkları belirtmek için kullanılır paragraflar.
  • H3 etiketleri, alt başlıklar veya özetler ve daha fazlası gibi farklı öğeler için başlık olarak kullanılabilir.
  • Etiketler H4 - H6 daha az kullanılır ve SEO üzerinde benzer bir etkisi yoktur ve uygun gördüğünüz gibi bunları entegre etmede sorun yoktur.

İPUCU | H1 ana faaliyet alanınızı tanımlamalıdır. En fazla, bu etikete konum amacı ekleyebilirsiniz

5. Tasarım Öğelerinin Kötüye Kullanımı

Bir sitenin yüklenme hızı, son birkaç yıldır gittikçe önem kazanan kritik bir konudur. Kullanıcılarına en iyi sonuçları sunmak için arama motorlarının yararınadır ve siteleri sıralamak için metriğin önemli bir kısmı hızdır. Hızlı bir site hoş bir tarama deneyimi anlamına gelir ve bugün çoğu web sitesinin yüklenmesi en fazla 3-4 saniye sürer, daha fazlası ve sabrını kaybeder ve ayrılırlar. Yükleme süresindeki bir gecikme sadece SEO için kötü değil, aynı zamanda iş için de kötü ve ziyaretçileri çok çabuk korkutacak.

Ağır tasarım öğeleri veya bu öğelerin yanlış kullanımı, komut dosyalarının amatör kullanımı ve bir sitenin görünümü ve hissi ile ilgili diğer şeyler, çoğu yük hızı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Darboğazları belirlemek ve durumu olabildiğince iyileştirmek için bir sitenin lansmandan önce hızını test etmek her zaman iyi bir fikirdir.

İPUCU | Web sitelerinin hızını kontrol etmenize yardımcı olabilecek bazı popüler araçlar şunlardır:

  • Google PageSpeed ​​Insights
  • Pingdom
  • GTMetrix

6. Ağır Görüntüler

En fazla hızı engelleyen şeylerden biraz daha derine inmek, ağır görüntüler kendi bölümlerini garanti eden bir sorundur. Görüntüler, etkileşim kurma şeklimizin ayrılmaz bir parçasıdır ve bilginin çevrimiçi olarak aktarılmasını bekler. Böylece web sayfalarının son derece önemli bir parçası ve sıralamaları da öyle. Görüntülerin yanlış kullanımı, bir çevrimiçi mağaza örneği alıyorsak, yalnızca yük hızını önemli ölçüde engelleme yeteneğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı deneyimini ve hatta satışları da engeller.

Görüntü optimizasyonu, kendi içinde bir alan ve her durumda kullanılacak doğru formatı, en boy oranını, ideal ağırlığı ve Önbellek'i diğer şeylerin kullanımına anlamaya dikkat etmeye değer.

İPUCU | Kaliteyi kaybetmeden görüntüleri küçültmek için bazı araçlar:

  • JPEGmini
  • Basit Görüntü Düzenleyici
  • ResizeImage.net

7. Flash Kullanımı

Flaşın ölmekte olan bir teknoloji olduğunu söyleyebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, bu dünyadan henüz tamamen yok olmamıştır. Günümüzde daha az sayıda ve daha az tarayıcı ve platform, kullanıcı deneyimini ve elbette flash tabanlı öğeler içeren bir sitenin görünürlüğünü ciddi şekilde etkileyen Flash'ı desteklemektedir. Bir site tamamen Flash tabanlı olduğunda bu olumsuz etki daha da belirgindir - bazı tarayıcılarda hiç görülemez ve Google ayrıca Flash tabanlı içeriği taramakta ve dizine eklemede zorlanır.

Bugün, HTML5 gibi bir arama motoru dostu web sitesi oluşturmanın yanı sıra JavaScript, jQuery ve diğerleri gibi komut dosyalarını kullanmak için birçok alternatif öğe var. Yukarıdakilerin tümü Google tarafından taranabilir (ziyaretçilerin bunları engelleyen yazılımları olmadığı sürece) ve çeşitli görsel efektleri entegre etmek için önerilen standarttır.

İPUCU | SADECE FLAŞ KULLANMAYIN. Arama motorları okuyamaz.

8. Duyarlı Tasarımı Görmezden Gelmek

Google, kötü HTML, bazı ağır görüntüler ve hatta birkaç ekstra H etiketi içeren bir siteyi geçebilirken, yanıt vermeyen web siteleri için kurtuluş yoktur. SEO ve duyarlı tasarım söz konusu olduğunda dört ana faktör vardır: kullanılabilirlik, yinelenen içerik, yükleme süresi, mobil arama sıralaması.

Kullanılabilirlik: Google, ziyaretçileri kullanıcı dostu bir mobil tarama deneyimi olan sitelere göndermek istiyor. Ziyaretçiler sitenize ulaştığında ve hemen arama sonuçlarına geri döndüğünde not alır. Tasarımınızı birden çok kesme noktası ve ekran boyutu için optimize ettiğinizden emin olun .

Yinelenen İçerik: Ayrı mobil sitelerle ilgili ana sorunlardan biri, sıfırdan otorite oluşturmaktır. Bu tür yapılandırma kaydırma deneyimi için harika olsa da, mobil web siteleri masaüstü meslektaşlarına standartlaştırıldığı için arama motorlarında iyi sıralanmayacaktır. İçeriği tek bir yerde, tek bir URL'de tutun.

Yükleme Süresi: Duyarlı tasarım, istenen URL'ye ulaşmak için yeniden yönlendirmeleri gerektirmez, bu da herhangi bir mobil sayfa vermek için yükleme hızının önemli ölçüde daha az olacağı anlamına gelir. Daha önce tartışıldığı gibi, yükleme süresi çok önemlidir.

Mobil Arama Sıralaması: Google, mobil aramalarda daha yüksek mobil cihazlar için optimize edilmiş siteleri sıraladığını ve mobil uyumlu olmayan web sitelerini indirdiğini birden çok kez ve daha fazla şekilde belirtti.

İPUCU | Mobil deneyim bağlamında anlamlı olan ve kesme noktasına uygun içerik tasarladığınızdan ve sunduğunuzdan emin olun. Örneğin, e-Ticaret sitelerinde alışveriş sepeti düğmesini vurgulamayı veya sitenizde fareyle üzerine gelindiğinde pek çok öğe içeren bir masaüstü sürümünüz olduğunda dokunmayı dikkate almayı unutmayın.

Sonuç

SEO genellikle tasarımcıların daha sık görmeyeceği korkutucu bir konudur, “bir sonraki projeye” bakmayı düşünmeye devam eder. Aslında, oldukça basittir ve kullanıcı deneyimi ile ilgili çoğu tasarım ilke ve yönergelerini takip eder.

Sonuç olarak, Google ilk olarak "en güzel web sitelerini" sıralamak için parametrelerini asla değiştirmeyecek ve estetik kaygılar bir web sitesi tasarlamanın önemli bir parçası olsa da, müşterilerinizin sitesine trafik çekmiyorsanız hiçbir şey ifade etmiyor.

Dahası, daha fazla trafik sizin ve müşterileriniz için daha fazla iş demektir.