Kurumsal Markalaşma Örnekleri

AjansKY | Kurumsal Markalaşma Örnekleri

Kurumsal markalaşma, bir şirketin imajını veya kimliğini ve müşterilere sunulma şeklini ifade eder. Bir şirketin markası genellikle değerlerini , marka sesini ve mesajlarını temsil eder. Pazarlamacılar genellikle şirketin algılanmak üzere organizasyonu nasıl tercih ettiğini göstermek için kurumsal marka oluşturur. Kurumsal bir marka imajına karar verirken, marka logonuzu, mesajınızı, imajınızı, stilinizi ve sesinizi tüm pazarlama materyallerine düzenli olarak dahil ederek tutarlılığı korumak önemlidir. Bu, işletmeyi potansiyel müşteriler için daha tanınır hale getirir ve onu rekabetten ayırır.

Kurumsal markalaşma, şirketin kişiliğini, özelliklerini, değerlerini ve amacını tanımlamaya izin verdiği için önemlidir. Bu, müşterilerin amacınıza hayran oldukları, amacınıza inandıkları ve benzer değerleri paylaştığı için ürün veya hizmetinizi başkalarına tercih etmelerine yol açabilir. Bir şirketle ilişki kurmak, müşterileri şirketinize güvenmeye, güvenmeye ve bağlı kalmaya teşvik eden duygusal pazarlamayı kullanmanıza olanak tanır. Kurumsal markalaşma yoluyla bu güçlü bağlantıları kurmak, güçlü müşteri elde tutma oranlarına, etkileyici tavsiyelere ve artan gelire yol açabilir.

Kurumsal Markalaşma Adımları

Güçlü bir kurumsal marka oluşturmak, genellikle şirketin misyonlarını, değerlerini, vizyonunu, hedeflerini ve amacını yakından değerlendirmek için ekibinizle yakın çalışmak anlamına gelir. Buradan, marka mesajınızı etkili bir şekilde iletmek ve hedef kitlenizle anlamlı bağlantılar kurmak için strateji oluşturabilirsiniz.

Güçlü kurumsal marka bilinci oluşturmak için şu adımları izleyin:

  • Şirketin hedeflerini, vizyonunu ve misyonunu tartışın – Herhangi bir marka stratejisi başlatmadan önce , materyallerinizin ve mesajlarınızın ne göstermesini istediğinizi anlamak önemlidir. Hedeflerinizin şirketin genel amacı ile uyumlu olduğundan emin olmak için değerleriyle birlikte şirketin misyon ve vizyon beyanlarını tartışın. Liderlik ekibinin şirketin neyi başarmasını istediğini anlamak, bunu göstermek için daha kesin mesajlar ve materyaller oluşturmanıza yardımcı olacaktır.
  • Bir marka denetimi gerçekleştirin - Bir marka denetimi yapmak, tipik olarak mevcut mesajınızın, imajınızın ve kimliğinizin kapsamlı bir incelemesini içerir . Hangilerinin markanızın amacını, hedeflerini, vizyonunu ve misyonunu doğru bir şekilde temsil ettiğini belirlemek için kitlenizin gördüğü tüm materyalleri dikkatlice incelemeye çalışın. Bu şekilde, markanızı doğru ve olumlu bir şekilde daha iyi temsil etmek ve göstermek için güçlendirmeniz gereken iyileştirme alanlarını belirleyebileceksiniz.
  • Anket çalışanları – Çalışanlar, çalışmalarına düzenli olarak şirkete katkıda bulunduklarından, şirkete inanıyorlarsa ve amacı ile ilgililerse, kaliteli görevler verme motivasyonlarını artırabilirsiniz. Ekip üyelerinin şirketi nasıl gördüğünü ve promosyon malzemelerinizde hangi değerleri iletmeniz gerektiğini düşündüklerini soran anketler veya anketler dağıtarak marka stratejisi hakkında geri bildirim alın.
  • Hedef kitlenizi araştırın – Kitlenizin kim olduğunu, içeriği nasıl tükettiklerini ve hangi değerlere veya nedenlere sahip olduklarını düzenli olarak araştırmak önemlidir. Bu, markanızı ve kimliğinizi daha iyi ilişki kurabilecekleri ve anlayabilecekleri şekilde iletmenize yardımcı olur. Bu, ürün veya hizmetinizin bağlantınızı artırmak, daha fazla güven oluşturmak ve rekabette öne çıkmak için yaşamlarını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur.
  • Bir marka stratejisi ve stil kılavuzu oluşturun – Marka kimliğinizi doğru bir şekilde temsil eden ve sergileyen bir marka stratejisi oluşturmak için personel üyelerinden gelen geri bildirimleri kullanabilirsiniz. Mevcut marka malzemelerinizi inceledikten sonra değiştirilmesi gereken alanları vurgulayabilir ve bu düzeltmeleri uygulamak için stratejiler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Markanızın amacını, mesajlarını ve imajını açıklayan bir stil rehberi oluşturabilirsiniz.

Pazarlama stratejilerini daha iyi tanımlayan ve bu kurumsal markalaşma örnekleri listesinde olması gereken bir şirket varsa o da Starbucks'tır. Starbucks marka stratejisi, samimi ve her şeyden önce genç bir alan etrafında döner ve sonuçta bu resmi olmayan kafeteryayı rahat ve zarif bir alana dönüştürür. Bardaklar şirketin kendisi tarafından üretilir ve ayrıca üzerinde her zaman müşterinin adının yazılı olması , müşterilerle bu harika kahve arasındaki duygusal bağı ve yakınlığı büyük ölçüde güçlendirmiştir.

Kurumsal markalaşmanın bir başka harika örneği de Lego'dur. Bu marka hem çocuklar hem de yetişkinler için en çekici marka örneklerinden birini temsil ediyor. Aslında kolayca tanınabilen bir markadır: Sadece parçalardan birinin bir parçasını görerek hangi markaya ait olduğunu bilirsiniz. Renk, tasarım, logo ve pazarlama stratejisinin mükemmel kombinasyonu sayesinde eğlence ve aile ile ilgili duyguları aktarmayı başarıyorlar. Nihayetinde Lego, izleyicilerini potansiyellerini keşfetmeye ve yaratıcılıklarından en iyi şekilde yararlanmaya davet ediyor.